Din aceeași ediție
(...) Maia Sandu: E prima vizită a unui cancelar german în Moldova din ultimii 12 ani. Facem pași fermi în procesul de aderare la UE, și sprjijiniți de Germania, avem încrederea că vom reuși. Vă mulțumim pentru susținerea necondiționată. Germania a fost întodeauna un partener de încredere, al 5-lea cel mai important partener comecial și al 7-lea cel mai important investitor în Moldova. Mizăm pe susținerea Germaniei și în continuare. Am vorbit cu dl Scholz despre amenințările hibride asupra Moldovei și reziliența instituțiilor publice
(...) Olaf Scholz: Mă bucur să ne revedem din nou. Doresc să trag un semnal cu privire la bunele legături dintre țările noastre, relațiile sunt bazate pe încredere. Suntem conștienți cum Moldova suferă de pe urma agresiunii ruse din Ucraina, cum unii încearcă să destabilizeze țara. Mesajul este că suntem alături, vom susține țara dvs. Într-un mod exceoțional țara dvs a reușit să facă față tentativelor de destabilizare, ați reușit progrese notabile în pofida dificultăților mari. Realizările dvs și ale moldovenilor sunt enorme. Sprijinim calea europeană și extinderea, acesta fiind și în interesul nostru și al UE
Scholz a mai menționat că nu comentează deocamdată incursiunea ucraineană din Kursk și că Germania va rămâne un susținător fidel al Ucrainei