LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🚨

Totodată, acesta se întreabă, de ce STISC lucrează pe ascuns și netransparent la o nouă soluție de semnare electronică, spre deosebire de AGE, care a vorbit continuu despre MobiSign/EvoSign prin evenimente, consultări publice, comunicate, etc.: __"De ce nu există nici o Hotărâre a Guvernului pentru aprobarea conceptului noii soluții cu toate derivatele din aceasta"__, se mai întreabă acesta

21 august 2024, 12:20
Din aceeași ediție
🔥

Fostul vicepremier pe digitalizare, Iurie Țurcanu, intervine in discuția cu privire la EvoSign, subiect pe care l-am abordat aici

21 august 2024, 12:20
sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
⏰

Acesta sugerează la comentarii că nu e vorba de un conflict între AGE și STISC, ci mai degrabă de faptul că AGE se opune unor soluții cu plată și propune una gratuită pentru toți cetățenii, fapt ce nu ar fi în "interesele STISC":

21 august 2024, 12:20

Țurcanu, care cunoaște foarte bine cum a fost dezvoltat MobiSign/Evosign spune că pentru serviciul EvoSign, "care nu folosește certificate digitale calificate nu este necesară certificările de terți așa cum manipulează unii. EvoSign folosește certificate avansate și nu calificate (vedeți Legea 124)".

Potrivit lui, dacă se adeverește că STISC a deconectat serviciile AGE (EvoSign, Mpay, MPass), asta ar fi un "un evident abuz și sabotare. STISC nu este în drept să oprească accesul la nici unui serviciu, nici măcar privat, dacă nu are indicația scrisă a SIS sau vreo hotărâre judecătorească în acest sens"

Sursa scrie că EvoSign a devenit de fapt o amenințare pentru interesele cuiva: "MobiSign/EvoSign a trecut toate etapele tehnologice, inclusiv etapa de beta-testing, iar atunci când pentru unii a devenit o amenințare a intereselor, au început să apară presiuni concertate pe AGE"

"AGE nu dorește să facă bani pe semnătură ci dimpotrivă - vrea ca semnătura să fie una foarte accesibilă și ușor de folosit, inclusiv de cei de departe, din diasporă, pentru că lor să le dai token-uri USB sau semnături mobile cu SIM-uri specializate", scrie Țurcanu.

sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale