Acesta sugerează la comentarii că nu e vorba de un conflict între AGE și STISC, ci mai degrabă de faptul că AGE se opune unor soluții cu plată și propune una gratuită pentru toți cetățenii, fapt ce nu ar fi în "interesele STISC":
Țurcanu, care cunoaște foarte bine cum a fost dezvoltat MobiSign/Evosign spune că pentru serviciul EvoSign, "care nu folosește certificate digitale calificate nu este necesară certificările de terți așa cum manipulează unii. EvoSign folosește certificate avansate și nu calificate (vedeți Legea 124)".
Potrivit lui, dacă se adeverește că STISC a deconectat serviciile AGE (EvoSign, Mpay, MPass), asta ar fi un "un evident abuz și sabotare. STISC nu este în drept să oprească accesul la nici unui serviciu, nici măcar privat, dacă nu are indicația scrisă a SIS sau vreo hotărâre judecătorească în acest sens"
Sursa scrie că EvoSign a devenit de fapt o amenințare pentru interesele cuiva: "MobiSign/EvoSign a trecut toate etapele tehnologice, inclusiv etapa de beta-testing, iar atunci când pentru unii a devenit o amenințare a intereselor, au început să apară presiuni concertate pe AGE"
"AGE nu dorește să facă bani pe semnătură ci dimpotrivă - vrea ca semnătura să fie una foarte accesibilă și ușor de folosit, inclusiv de cei de departe, din diasporă, pentru că lor să le dai token-uri USB sau semnături mobile cu SIM-uri specializate", scrie Țurcanu.