"Îmi pare rău că dl Stoianoglo fără experiență politică a căzut în capcana lui Dodon. Acest anunț trebuia făcut de dl Stoianoglo, independent. Dodon ce a făcut - mai nu l-a băgat în kuliokul lui. Dacă candidatul este apolitic, Dodon în calitate de ce a făcut anunțul? Secretar, purtător de cuvânt? Așa o grijă a avut pentru Voronin, Usatîi, să fie prezenți. Dodon a făcut asta pentru că rușii i-au interzis să candideze. Dl Stoianoglo, să știți un lucru, el ori o să vă kidanească și o să candideze până la urmă, ori va face astfel ca să pierdeți aceste alegeri

Eu nu voi participa la nunți și cumătrii politice, nici de stânga, nici de dreapta".