Din aceeași ediție
Simpatizanții lui Șor vin ca la muncă la judecătoria Buiucani. Un nou protest sub ușile instanței
Marina Tauber e supărată că dosarele în care sunt vizați oamenii afiliați lui Ilan Șor ar fi analizate în regim de urgență
De cealaltă parte socialiștii sunt la judecată la Bălți. „Libertate lui Moroșan!”. Protest la Curtea de Apel Bălți, în susținerea consilierului socialist
Panouri solare pe clădirea președinției (una dintre clădirile publice cu eficiență energetică foarte joasă). Președinția Republicii Moldova anunță că a marcat un pas important spre un viitor energetic mai curat și mai sigur prin inaugurarea unui sistem de panouri solare instalate pe acoperișul clădirii. Evenimentul, care a avut loc vineri, 5 iulie, la ora 9:30, a fost organizat cu sprijinul USAID prin intermediul programului Moldova Energy Security Activity
Sistemul de panouri solare, în valoare de 103.600 de dolari, va reduce consumul de energie electrică al Președinției cu până la 15% în prima etapă. Ulterior, proiectul urmează să fie extins, cu scopul de a reduce costurile pentru energie electrică cu până la 45%.