Din aceeași ediție
O idee foarte bună: Liceenii ar putea să-și aleagă jumătate dintre obiectele pe care să le studieze. Propunerea ministrului Educației: Începând cu septembrie 2025, elevii din clasele liceale ar putea avea libertatea să-și aleagă volumul lecțiilor pe care le frecventează la o materie sau alta. Propunerea a fost anunțată de ministrul Educației, Dan Perciun, menționând că se pregătește un astfel de plan cadru de alternativă
Perciun: "La liceu, vrem să avem posibilitatea ca, din 30 de ore pe săptămână, 15 să fie disciplină obligatorie, iar 15 să fie la alegere. Practic, jumătate din tot ce învață un elev la liceu să depindă de el și clasa lui".