Anastasov: Unii participanți au mulțumit pentru proiectele Satul European desfășurat și în Găgăuzia, alții au avut unele nemulțumiri, o discuție constructivă". Acesta a spus că participanții s-au arătat nemulțumiți de intenția de a muta Curtea de Apel din Comrat, și că ar trebui să rămână acolo unde este, a mulțumit conducerii țării pentru proiectele de infrastructură pornite cu Banca Mondială, bani care nu ar fi reușit să-i atragă doar autonomia.
Anastasov a spus că ieri președintele a avut planificată o întâlnire doar cu cei 3 primari de orașe, iar o întâlnire separată cu primarii din UTAG va avea loc ulterior: "Avem nevoie de dialog, nu avem nevoie de confruntări, azi bugetul autonomiei e cu 30% mai mare decât alte localități, o preferință oferită de Guvernul R. Moldova, trebuie să prețuim asta. E altă întrebare cum se cheltuie banii în autonomie".
Anastasov: "Protestatarii lui Șor nu ne-au încurcat să desfășurăm întâlnirea. E bine că în țara noastră sunt proteste și e permis, în altă țară ar fi stat deja la închisoare, suntem o țară democratică. Ne-au promis munți de aur, unde sunt ei? Au venit să facă politică, să interzică primarilor să aibă unele întâlniri, să ne acuze de trădare, e dreptul lor însă doar un trădător poate numi pe altul trădător".