Ghenadie Valuță, diaconul care a fost oprit de la oficia cele sfinte și exclus din cadrul clerului în 2021, pentru „agresiune fizică în privința membrilor familiei, comportament manipulator, demagogic și neadecvat unui slujitor bisericesc”, a fost hirotonit recent de Mitropolitul Vladimir. Valuță, cunoscut pentru manifestările sale homofobe și pentru că a maltrat un câine, legându-l de automobil și târându-l, a fost „avansat” de la diacon, la preot și slujește la biserica „Sfântul Dimitrie” din orașul Anenii Noi.