Din aceeași ediție
Slusari: Am rămas perplex de la știrea despre problema agenților economici din Zonele Economice Libere. Începănd cu 1 ianuarie întreprinderile din aceste zone în cazul comercializării mărfii pe piața internă, urmează să achite taxe vamale. Asta în condițiile cănd marea majoritatea din concurențil lor din alte țări pot importa marfa similară fără taxe. (...) Cea mai proeuropeană guvernare a preferat să discrimineze producători autohtoni - rezidenții ZEL-urilor, mulți dintre care au investiții străine în capitalul social, și nici nu le permite măcar să aleagă cel mai favorabil regim de activitate, așa cum prevede art 13 din legea cu privire la zonele economice libere în cazul în care sînt adoptate legi noi care înrăutăţesc condiţiile de activitate a rezidenţilor
Reacția lui Radu Marian: Păi ce le ziceți la restul companiilor din țară care nu sunt în ZEL și care plătesc toate taxele și nu au niciun fel de reduceri/ facilități? De ce cineva pe intern trebuie să fie avantajat? ZEL este util pentru a crește competitivitatea noastră la export și este logic în oferi facilități la export. Dar dacă o companie produce în ZEL (având tot felul de facilități) și vinde pe teritoriul Republicii Moldova, această are un avantaj nemeritat față de companiile care nu sunt în ZEL. Chiar așa de greu asta de înțeles?