Reacția lui Ceban la ordinul de demitere a șefului direcției educație de la Primărie: Primăria Chișinău constată că este un „ordin” ilegal, care contravine normelor naționale și internaționale. Este imixtiune directă în treburile municipalităţii și încălcarea principiului autonomiei locale