Mandatul lui Popescu: „Nicu Popescu își va exercita mandatul de vicepremier, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene până la data de 29 ianuarie. Ulterior, postul va fi preluat, după depunerea jurământului săptămâna viitoare, de către Mihail Popșoi, care este în prezent vicepreședinte al Parlamentului. La fel, Cristina Gherasimov va fi numită în funcția de ministră pentru Afaceri Europene. Este vorba despre instituirea unei noi funcții de ministru fără portofoliu, iar după depunerea jurământului, doamna ministră va conduce Biroul pentru integrare europeană, care a fost recent constituit. De exemplu: în Guvern există și vicepremierul Oleg Serebrian, care conduce Biroul pentru reintegrare. În cazul de față, Cristina Gherasimov va conduce Biroul pentru integrare europeană, iar Popșoi va conduce Ministerul Afacerilor Externe”, a explicat Daniel Vodă