Un alt dosar. Procurorii cer 7 ani de închisoare pentru ex-premierul Vlad Filat, într-un dosar de spălare a banilor. De asemenea, acuzarea a solicitat de a încasa de la Filat în contul statului suma de 12,8 milioane de lei, drept contravaloarea banilor ce au constituit obiectul spălării banilor
Reacția lui Filat: Revenirea mea în politică i-a deranjat pe mulţi, dar în primul rând pe cei de la guvernare şi personal pe Maia Sandu. Nu o dată mi s-a dat de înţeles că ar trebui să fiu mai atent atunci când dau aprecieri guvernării. Şi, aşa cum mi s-a sugerat, acum mi-a fost adusă „nota de plată”. În baza unui dosar politic, procurorul a solicitat 7 ani de detenție. Nu este un dosar nou – este o „creaţie” a procurorilor lui Plahotniuc cu o vechime de nouă ani. Este un dosar care are la bază o declaraţie obţinută prin constrângere de procurorii lui Plahotniuc de la un om aflat atunci în detenţie şi care era în totalitate vulnerabil în fața lor.
▪️ Știrea șocantă anunțată vineri de Veaceslav Platon a fost publicat de... Natalia Morari. "Știrea bombă" este că SIS ar fila mai multe persoane suspecte, inclusiv diplomați ucraineni și asta ar fi de neconceput. Morari spune că ucrainenii au avut încredere anume în ea pentru a difuza noutatea, dorind astfel să-și manifeste nemulțumirea.
Înaintea publicării materialului, SIS a anunțat că urmează ca cineva să lanseze o campanie de dezinformare, cu scopul de compromitere a relațiilor diplomatice ale Republicii Moldova, în special relațiile moldo-ucrainene, unde ar urma să se publice și pretinse documente dintr-un dosar.
Analistul Timothy Ash susține că țările Occidentale sunt tot mai aproape de ideea de a confisca active rusești în valoare de cca $300 miliarde și a le oferi Ucrainei, drept pagube și stricăciuni produse în urma războiului. Ideea s-ar fi conturat și mai mult la Forumul Economic Mondial. Ideea este împărtășită și de Vasile Tofan, investitor în companii din Moldova și Ucraina, la fel participant în cadrul sesiunilor de la Davos
Asta s-ar întâmpla din considerentul pentru că Vestul nu-și mai permite să aloce resurse financiare proprii, iar cei care ar plăti în noua formulă ar fi rușii, fapt care ar putea fi explicat mai ușor alegătorilor din UE și nu doar.