Asta s-ar întâmpla din considerentul pentru că Vestul nu-și mai permite să aloce resurse financiare proprii, iar cei care ar plăti în noua formulă ar fi rușii, fapt care ar putea fi explicat mai ușor alegătorilor din UE și nu doar.