Din aceeași ediție
Ministrul Educației Dan Perciun scrie că, Primarul Capitalei, după ce s-a împrumutat la greu înainte de alegeri şi a rămas fără bani, ar fi impus directorii instituțiilor de învățământ din municipiu să distribuie falsuri prin grupurile de părinți: "Fără un buget aprobat pe 2024 şi având de achitat peste 400 de milioane de lei anul ăsta pe creditele electorale luate - primarul n-a găsit 60 de milioane pentru finanțarea în continuare a grupelor cu regim prelungit. Acestea au fost dintotdeauna achitate din bugetul municipal, fiind unele dintre puținele cheltuieli pentru educație pe care și le asuma municipiul. Cu excepția grupelor prelungite și o mică contribuție pe alimentație - primăria nu cheltuie mai nimic din veniturile proprii pentru educație. Toți banii vin de la bugetul de stat și pentru școli și pentru grădinițe"
Perciun: "Nu o dată am solicitat autorităților municipale să se abțină de la utilizarea sistemului în jocuri politice. Profesorii și directorii merită mai mult decât rolul de portavoce pentru justificarea eșecurilor primarului".
Perciun îndeamnă toți directorii și profesorii din municipiu să se abțină de la distribuirea falsurilor și a mesajelor politice: Asta dăunează credibilității dumneavoastră personale, credibilității sistemului și înveninează comunitățile pe care le reprezentanți.