Anterior, Boris Gîlcă, simpatizant MAN, a declarat că Mitropolia Basarabiei urmărește preluarea terenului de la Spitalul Toma Ciorbă. Renato Usatîi, însă, spunea că terenul ar urma să ajungă la o agenție ONU.