Între timp, anumite grupuri de interese de la București, cu televiziuni în buzunar, încearcă să torpileze relația Moldova - România. Tehnica, ca în manualele rusești de propagandă: Iohannis s-ar preocupa mai mult de Moldova, decât de România, în timp ce românii cât pe ce "să moară de... foame". Exact formularea care e promovată în Moldova în relația sa cu Ucraina