Nata Albot susține că a fost reținută ilegal, timp de o oră, pe podul de la Vadul lui Vodă. Cazul a fost făcut public pe data de 15 decembrie. Contactați de NM, reprezentanții Biroului politici de reintegrare au confirmat incidentul. Potrivit Chișinăul, cazul a fost înregistrat pe data de 13 decembrie și este cercetat de oamenii legii. „Aștia de pe pod au un singur rol: să ne facă să ne temem de ei și să credem că traversând Nistru mergem în altă țară. Deocamdată le reușește. (…) Dacă vi se întâmplă ceva similar, sunteți opriți sau reținuți fără motiv de separatiști, vi se cer tot felul de chestii, telefon, bani, acte, etc… vorbiți-le politicos românește și sunați imediat la 112”, a mai scris jurnalista