LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
📍

De cealaltă parte, serviciul de presă al ministerului nu a comentat acuzațiile, făcând referire la declarațiile lui Spînu de la protestul precedent: "Ce propun acești transportatori care au ieșit la protest azi? Au o singură propunere, să rămână totul pe vechi. Ei vor să ceara bani zilnic de la șoferi pentru că le dau acea hârtie/autorizație să circule. Ei vor să nu investească în transport mai modern. Ei vor să nu respecte graficul de executare a rutelor pentru care au autorizație. Ei vor să nu ofere bilete pasagerilor. Ei vor să nu permită deschiderea de rute noi, chiar și acolo unde se solicită de către oameni și administrația publică locală". Spînu spune că Guvernul va promova modificările la codul transportului rutier, iar modificările vor asigura oamenii cu transport mai calitativ, mai modern, pentru că "APL-urile vor putea interveni în procesul deschiderii și modificării unei noi curse regulate", "operatorii de transport rutier nu vor mai avea nevoie de foi de parcurs, aceasta fiind exclusă din lista documentelor de strictă evidență" și va fi fiscalizată și digitalizat transportul rutier: e-bilet, e-gps și e-routing

23 noiembrie 2023, 12:50 · sursa: t.me ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
🎥

Protestul unei asociații de transport, APOTA, din centrul Capitalei s-a încheiat. La finalul evenimentului, liderii mișcării au spus că, dacă lucrurile nu se vor schimba, în semn de protest nu vor ieși pe rute în anumite perioade din decembrie

23 noiembrie 2023, 12:50

În cadrul evenimentului, directorul executiv al asociației de transportatori APOTA, Oleg Alexa, a acuzat Ministerul Infrastructurii și pe ministrul Spînu că nu vrea să armonizeze legislația cu cea europeană, că oferă prea multe pârghii Gărilor controlate de oligarhi, că vrea să instituie un mecanism unic de vânzare al biletelor, că prin simplificarea propusă de minister de fapt se intenționează aducerea în sistem a unor noi companii de transport care vor primi rute (și preluarea afacerilor celor vechi), că nu sunt de acord cu propunerea ministerului ca ANTA să aiba un cuvânt de spus atunci când se instituie sau modifică anumite rute (ce ar institui un control politic): "Vor dezoligarhizare? Păi oligarhii nu umblă cu microbuzele, ei au preluat Gările și ei gestioneaza partea de vânzare a biletelor. Ce face Spînu - consolidează poziția Gărilor, ca să poată stoarce de bani transpotratorii", spune Alexa.

sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale