În cadrul evenimentului, directorul executiv al asociației de transportatori APOTA, Oleg Alexa, a acuzat Ministerul Infrastructurii și pe ministrul Spînu că nu vrea să armonizeze legislația cu cea europeană, că oferă prea multe pârghii Gărilor controlate de oligarhi, că vrea să instituie un mecanism unic de vânzare al biletelor, că prin simplificarea propusă de minister de fapt se intenționează aducerea în sistem a unor noi companii de transport care vor primi rute (și preluarea afacerilor celor vechi), că nu sunt de acord cu propunerea ministerului ca ANTA să aiba un cuvânt de spus atunci când se instituie sau modifică anumite rute (ce ar institui un control politic): "Vor dezoligarhizare? Păi oligarhii nu umblă cu microbuzele, ei au preluat Gările și ei gestioneaza partea de vânzare a biletelor. Ce face Spînu - consolidează poziția Gărilor, ca să poată stoarce de bani transpotratorii", spune Alexa.