Ivan Ceban critică autoritățile centrale pentru cheltuielile de Ziua Independenței. Potrivit edilului, doar arenda și montarea scenei, ar fi costat peste 2,3 milioane de lei, fiind adusă din România. Ceban spune din auzite că, concertul ar fi costat 10 mln de lei
Replica Guvernului: Primarul a intrat în febra electorală și numără spectatorii de la concerte. Sper că a numărat și zeci de mii de conaționali care au privit transmisiunile în direct sau sutele de cetățeni care au stat de vorbă cu oficialii în scuarul din spatele Executivului.