Dan Perciun a mers la eveniment, acesta fiind unul ce are tangență direct cu domeniul pe care îl gestionează. Atunci când moderatorul evenimentului a anunțat sfârșitul, Perciun a ținut să se adreseze totuși profesorilor și a urcat pe scenă. Moderatorul, puțin descumpănit a comentat: "Dvs ați fost oaspete... să vedem ce spun cei prezenți". În replică, audiența a aplaudat prezența ministrului pe scenă.
Discursul integral al lui Dan Perciun aici.