Din aceeași ediție
ZdG: Fost polițist de frontieră - „Sunt foarte multe încălcări, anume din partea conducerii”. O problemă ține de faptul că la aeroport nu ar exista o cameră în care să fie izolate persoanele cărora li se interzice accesul pe teritoriul R. Moldova. Acestea așteaptă în aceeași sală de sosiri împreună cu ceilalți pasageri, până a fi escortați în sala de plecări. El mai consideră ca și încălcare faptul că pasagerii cărora li se refuză intrarea pe teritoriul R. Moldova sunt însoțiți doar de un polițist de frontieră: „De fapt, ar trebui să fie doi-trei.”
O problemă majoră este lipsa de personal în cadrul Poliției de Frontieră și, mai ales, la Aeroport, spune fostul polițist. „Ei muncesc foarte mult, ei muncesc intensiv pentru a acoperi lipsa de personal. Pot să fie și supraobosiți”, mai spune fostul polițist. „Au liber între ture doar 24 de ore, dar ar trebui să aibă 48 de ore, conform regulamentului”, a mai adăugat acesta.