Polițistul de frontieră ucis în incidentul de la Aeroport, petrecut azi pe ultimul drum cu onoruri militare
Fostul socialist, în prezent judecător al Curții Constituționale, Vladimir Țurcan, opinie separată despre scoaterea P. Șor în afara legii : Sesizarea Guvernului referitor la Partidul „ȘOR” trebuia să fie respinsă ca inadmisibilă
Veronica Dragalin recunoaște că a schimbat macazul la ședințele de luni: „Sunt mai atentă la ce spun”
Renato Usatîi insistă asupra faptului că la Aeroport sunt breșe de securitate. Fostul primar de Bălți a menționat că în toate statele civilizate, mai ales pe teritoriul aeroporturilor, printre polițiștii de frontieră figurează și doamne care nu neapărat au o pregătire fizică specială, dar dacă observă un pericol, acestea apasă pe un buton și își face apariția agenții de securitate. Polițistul de frontieră nu poate sta cu un ochi în actele prezentate de călător și cu mâna pe armă, el apasă butonul în cazul unor riscuri
Dar este o problemă despre care nu știu de ce nu vorbesc autoritățile. Când a preluat controlul asupra AIC, Șor, ca să-și mărească spațiul pentru duty-free și sala de așteptare pentru călătorii care pleacă a mutat despeceratul Poliției de frontieră cu vreo 300 de m. În acel dispecerat pe timpuri era și o cameră pentru persoanele agresive, pentru cei în stare de ebrietate. Încă pe timpul când era Corneliu Groza șef la Poliția de frontieră, s-a pus problema ca despeceratul să fie întors și să existe camera de reținere. Astăzi ei au un acvariu de sticlă la etajul 2 unde stă un singur polițist. Problema e că nu am auzit nicio recomandare în acest sens nici din partea domnului Vasiloi, nici din partea ministrei de interne”, a opinat Renato Usatâi.