Greva profesorilor din România a fost suspendată. Sindicaliștii au ajuns la un numitor comun cu Guvernul. Totodată, Guvernul le-a oferit profesorilor, sâmbătă, o creștere salarială imediată cu 25%, acordarea unei tranșe anuale în valoare de 1.500 de lei pentru personalul didactic și auxiliar, până în anul 2027 și acordarea a 50%, de la 1 ianuarie, din noua grilă prevăzută de Legea salarizării pentru cadrele didactice