1️⃣ Telegram nu permite formate diferite și sunt limitat la instrumentele de conținut, pe care deja le cunoașteți foarte bine
2️⃣ Din 36 000 abonați, avem puțin peste 100 de persoane care susțin lunar financiar existența acestui canal. Adică mai puțin de 1% din cei care îl urmăresc
Mărturisesc, în ultimii 2 ani am avut de câteva ori pornirea de închide canalul - consumă timp și îmi face o "gaură în buzunar" ce variază lunar de la 400 la 800 euro. Asta deși, chiar asta, produce o satisfacție de multe ori. Cu toate avantajele și dezavantajele lui, nu simt că închiderea lui din cauza monetizării modeste ar fi soluția indicată. De luni de zile, mă tot gândesc, ce ar trebui să fac, pentru ca investițiile vs venituri să fie cel puțin = 0, fără ca să vă spun în fiecare zi despre importanța donațiilor, lucru pe care îl evit cât de mult cu putință, pentru că nu mă simt confortabil în postura asta.
1️⃣ Formula 1: Să devină un canal accesibil doar pentru cei care au o contribuție de măcar 3 euro lunar
Partea bună: probabil ar deveni sustenabil, partea proastă: cu mult mai puțin impact
2️⃣ Formula 2: Acest canal să rămână free/gratuit, dar inside-urile să ajungă (încă nu știu cum) doar la cei care susțin financiar canalul de știri. Partea proastă în acest caz este că ar trebui să existe cel puțin 2 canale sau divizarea pe diferite platforme, ceea ce logistic ar complica procesul.
3️⃣ Formula 3: Pe acest canal să apară doar 50% din știri, cu link către un canal cu acces contra plată.
4️⃣ Alte idei....?
Ținând cont că e vineri seara și intrăm ușor în viteza a 2-a, vă provoc la un brainstorming: Ce idei aveți voi? Cum aș putea organiza conținutul și ce ar trebui să schimb pentru ca numărul celor care susțin canalul să ajungă la cel puțin 3-4% din totalul de abonați? Aveți liber la microfon 👇