LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
❗️

Persoanele vizate în materialul video pot solicita dreptul la replică

6 aprilie 2023, 14:54
Din aceeași ediție
💥

Fostul ministru Andrei Spînu SPARGE tăcerea: Mițelescu (ex-SIS), Rurac (ex-SIS/CNA), adjunctul de la Procuratura Anticorupție Ivanov, Esaulenco (ex-director SIS, actual Ambasador în Azerbaijan), Ojog (angajat SIS, direcția contra-spionaj) trebuie să plece din sistem

6 aprilie 2023, 14:54
🔗 Link
🔦

Acesta a făcut declarațiile în cadrul unei noi ediții TelegramTalks și vin după ce Spînu spune că împotriva sa a început o campanie de denigrare cu falsuri, prezentate de Șor și Cavcaliuc, cu complicitatea oamenilor din structurile de forță. Potrivit lui, denigrarea sa a început din primele zile când Maia Sandu a câștigat alegerile prezidențiale, iar actualul secretar general ar fi insistat pe anumite demiteri

6 aprilie 2023, 14:54
sursa: youtu.be ↗ Sursă 🔗 Link
📍

Spînu: Băieți șmecheri au întrecut limita. Unele lucruri trebuie deja spuse. Unul din motivele pentru care continuu să fiu atacat este că din primele zile am spus că oamenii care l-au slujut pe Plahotniuc, în special cei din structurile de drept, trebuie să plece imediat din structurile de forță (SIS, PG, PA, MAI, PCCOCS, etc). Să fie clar pentru toți - nu mă refer la funcționari publici care și-au făcut treaba cum au putut. Eu vorbesc de persoane cheie

6 aprilie 2023, 14:54

Unul dintre ei este Mițelescu - el este cel care lucra la SIS și propriu zis a încărcat profesorii turci în dubițe și s-a asigurat că sunt deportați. Un asemenea personaj trebuia plecat imediat. Dar am văzut că a stat mult în structuri și a încercat să se curețe. El nu poate participa la lupta anticorupție.

Alexandru Esaulenco, fost director SIS, promovat Ambasador în Azerbaijan - pentru prima dată am să spun că eu am votat împotrivă și i-am spus-o și lui în față. E o mare greșeală și un semnal prost dat sistemului, când așa oameni sunt promovați la funcția de ambasador.

Vitalie Ojog de la SIS, apropiat de unul cu canal pe Telegram, cu facultate FSB la Moscova.

Eugen Rurac, fost procuror de la Procuratura Anticorupție, care cu alt grup de la CNA organizau toate dosarele politice. Este vorba de persoana văzută cu Mercedes de peste 100 de mii de Euro. Analizați toate dosarele politice de după 2013 - Chirtoacă, Filat, Domnica Manole. Recomand să vedeți cine au fost oamenii care s-au ocupat de aceste dosare. Ei sunt toți la vedere.

Mihai Invanov, adjunct acum la Procuratura Anticorupție, care e în relație de afinitate cu Viorel Morari.

sursa: tv8.md ↗ Sursă 🔗 Link
💡

Spînu: Eu am făcut campanie să scăpăm de regimul lui Plahotniuc și aveam așteptarea să fie scoși din funcțiile care le au, pentru a permite ca aceste structuri să se reformeze. Eu ce văd - dosare deschise pe numele meu, unul pe 28, altul pe 29 aprilie, parcă la comandă. CNA se ocupă mai tare de declarațiile lui Șor, decât de ce a făcut Șor propriu-zis. Eu vreau să văd ce se întâmplă cu Furtul Miliardului, Laundromatul, Cariera de la Micăuți, dosarul expulzării profesorilor turci - dosare grele despre care eu am protestat în spațiul public. Și ei se leaga de o hârtie falsificată de Șor? Ce fel de instituții sunt astea?

6 aprilie 2023, 14:54
🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale