INSIDE: Adevărul e că Gavrilița a fost apreciată pe interiorul Executivului și oamenii cu care a lucrat, a făcut față demn mai multor crize (refugiați, război, lipsa gaz), țara nu a alunecat în haos, pensii, salarii, compensații mari, fără derapaje democratice și lipsa faptelor mari de corupție, câteva proiecte de importanță națională pornite, plus sacrificii mari pe partea personală.

Pe de altă parte, nu a știut să comunice bine, să amortizeze loviturile uneori fără esență ale opoziției, n-a reacționat la timp în anumite crize, n-au știut să țină afacerile de partea lor, lipsa proiectelor economice, s-au făcut gafe de exprimare, lăsând loc mult atât speculațiilor, cât și acuzațiilor de diletantism. Toate puse împreună au erodat capitalul de imagine în viziunea cetățenilor mai mult și mai rapid decât de obicei. Poate mai mult decât ar fi trebuit.