Ascuns de justiție la Londra, Gheorghe Cavcaliuc a publicat azi un text, fără dată, semnătură și antet, despre care spune că e o ordonanță de pornire a urmăririi penale din aprilie 2022, care trebuia încheiată în iulie 2022, pe numele vicepremierului Spînu. Cavcaliuc îl amenință pe Spînu cu arestarea
📍 În replică, Spînu l-a invitat azi pe Cavcaliuc acasă, să fie anchetat de justiție: "Un fugar, fricos și mincinos din Londra a ieșit azi și fâlfâie cu niște hârtii. Am un mesaj pentru el, vino acasă omule și discută cu procuratura. Când noi suntem uniți, ei înnebunesc".
🇹🇷 Parlamentul, solidar cu Turcia și Siria: Deputații PAS vor dona salariul pentru o zi, iar BCS, triplu, pentru sinistrați
Natalia Gavrilița, mesaj de rămas bun de la colegii din Guvernul aflat în demisie
INSIDE: Adevărul e că Gavrilița a fost apreciată pe interiorul Executivului și oamenii cu care a lucrat, a făcut față demn mai multor crize (refugiați, război, lipsa gaz), țara nu a alunecat în haos, pensii, salarii, compensații mari, fără derapaje democratice și lipsa faptelor mari de corupție, câteva proiecte de importanță națională pornite, plus sacrificii mari pe partea personală.
Pe de altă parte, nu a știut să comunice bine, să amortizeze loviturile uneori fără esență ale opoziției, n-a reacționat la timp în anumite crize, n-au știut să țină afacerile de partea lor, lipsa proiectelor economice, s-au făcut gafe de exprimare, lăsând loc mult atât speculațiilor, cât și acuzațiilor de diletantism. Toate puse împreună au erodat capitalul de imagine în viziunea cetățenilor mai mult și mai rapid decât de obicei. Poate mai mult decât ar fi trebuit.