(...) Vadim Brînzaniuc, fostul pretor de Buiucani a aderat la Partidul Social Democrat European(PSDE). „Astăzi am intrat în politică. Am ales să fac acest pas, pentru că sunt convins că Republica Moldova are nevoie de un partid social democrat modern, european”, a scris Brînzaniuc pe rețelele de socializare.

Veteranul politicii moldovene Dumitru Diacov își anunță plecarea din partidul pe care l-a fondat și se retrage din politică: „Nu am sprijinit și nici nu am votat schimbarea denumirii Partidului Democrat în PSDE”