Din aceeași ediție
UPDATE: Andrian Candu spune că e un fake faptul că mai activează în Pro Moldova. __Reamintesc, m-am retras din politică anul trecut, nu am nici o legătură directă sau indirectă cu activitatea desfășurată de formațiunea politică preluată și condusă astăzi de Boris Foca. Nu vreau ca numele meu să fie folosit în niciun __război__ politic în actualul context din Republica Moldova
Partidul Pro Moldova s-a reactivat după anunțul lui Plahotniuc, care declara că vrea să revină în politică. Formațiunea organizează întruniri, iar mai nou - s-a alăturat efortului de a da jos guvernul, într-un fel sau altul. Prima acțiune - o petiție online de demitere a Executivului Gavrilița.
Ilan Șor, în toiul problemelor cu justiția, reținerea membrilor partidului și sancțiunile SUA, declară că ceea ce i se întâmplă sunt represalii: "Represaliile la adresa Partidului „ȘOR” au atins cote maxime. Au avut loc sute de percheziții, 37 de persoane sunt arestate, printre care toată conducerea partidului"
Între timp, televiziunile lui Ilan Șor calcă în picioare Codul Audiovizualului. Din acest motiv, Consiliul Audiovizualului anunță că pentru lipsă de rigoare, acuratețe, corectitudine și bună credință în realizarea mai multor știri, Consiliul Audiovizualului a sancționat:
TV6 - 20 000 lei și avertizare publică
Orhei TV – 20 000 lei și avertizare publică