Partidul Pro Moldova s-a reactivat după anunțul lui Plahotniuc, care declara că vrea să revină în politică. Formațiunea organizează întruniri, iar mai nou - s-a alăturat efortului de a da jos guvernul, într-un fel sau altul. Prima acțiune - o petiție online de demitere a Executivului Gavrilița.