Ședința pe întuneric a dat rezultate: Guvernul moldovean și clădirile administrative au ECONOMISIT peste 23% din cheltuielile planificate pentru achitarea energiei electrice în octombrie
Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, consumul a atins puțin peste 420.000 kw, față de 556.000 kw - în octombrie 2021. În bani, aceasta înseamnă o economie de peste 360.000 de lei, raportată la noile tarife. În ceea ce privește exclusiv Casa Guvernului, economia a fost în proporție de 30% sau peste 40.000 de lei.