Din aceeași ediție
Sandu, discurs despre războiul din Ucraina, în Senatul României: „Suntem cu toții în pericol”
După ce liderii de la Tiraspol au acuzat MoldovaGaz că le-a limitat volumul de gaz, compania fiica a Gazprom le-a dat o replică, prin declarația lui Vadim Ceban: Avem strict relații contractuale cu Tiraspoltransgaz și ne conducem de acest act
Ședința pe întuneric a dat rezultate: Guvernul moldovean și clădirile administrative au ECONOMISIT peste 23% din cheltuielile planificate pentru achitarea energiei electrice în octombrie
Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, consumul a atins puțin peste 420.000 kw, față de 556.000 kw - în octombrie 2021. În bani, aceasta înseamnă o economie de peste 360.000 de lei, raportată la noile tarife. În ceea ce privește exclusiv Casa Guvernului, economia a fost în proporție de 30% sau peste 40.000 de lei.