Din aceeași ediție
Ultimă oră! România ne întinde din nou o mână de ajutor: Guvernul de la București a modificat azi legislația astfel încât să poată vinde Moldovei electricitate - 30% necesarul de care ducem lipsă. Vom procura electricitate cu prețul de 450 RON/MWh (aproximativ 90 EUR/MWh)
În prezent Moldova cumpără din r. transnistreană 70% din energia electrică necesară la preț de $62.5 Mw/h. Până pe 11 octombrie, 30% erau cumpărați din Ucraina la preț de 77 MW/h. Ulterior, Ucraina a anunțat că nu ne mai poate furniza electricitate din cauza bombardamentelor. Din cauza regulamentelor din UE, România nu poate oferi un preț mai mic. În UE prețul la electricitate a ajuns la peste 300-400 Euro per Mw/h
Observați cum se învârt lucrurile, da? Gazprom ne ia, România ne ajută!