LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
👉

Vezi interviul integral pe Youtube

6 octombrie 2022, 10:56 · sursa: youtu.be ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
🎥

EXTRAS. Moldtelecom a făcut o greșeală strategică atunci când a lansat Unite, care opera pe tehnologie CDMA

6 octombrie 2022, 10:56

Alexandru Ciubuc, șef interimar la Moldtelecom: La brandul Unite s-a renunțat pentru că nu a fost de mare succes. Plus a fost o greșeală strategică în 2008 când s-a lansat pe tehnologia CDMA. Ofertele erau avantajoase, dar erau subsidiate. Costurile de întreținere erau ca și la GSM. Din păcate CDMA nu a avut o adopție mare nici în Europa și nici SUA. Iar pe lângă asta limita oferta de telefoane pentru utilizatori. Din fericire, prin 2011 s-a decis migrarea la tehnologia GSM, dar startul a fost ratat. Din acest motiv azi MTC e operatorul nr. 3.

Azi, rețeaua Moldtelecom/Unite funcționează în baza tehnologiei GSM pe 3G și 4G

🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale