Alexandru Ciubuc, șef interimar la Moldtelecom: La brandul Unite s-a renunțat pentru că nu a fost de mare succes. Plus a fost o greșeală strategică în 2008 când s-a lansat pe tehnologia CDMA. Ofertele erau avantajoase, dar erau subsidiate. Costurile de întreținere erau ca și la GSM. Din păcate CDMA nu a avut o adopție mare nici în Europa și nici SUA. Iar pe lângă asta limita oferta de telefoane pentru utilizatori. Din fericire, prin 2011 s-a decis migrarea la tehnologia GSM, dar startul a fost ratat. Din acest motiv azi MTC e operatorul nr. 3.
Azi, rețeaua Moldtelecom/Unite funcționează în baza tehnologiei GSM pe 3G și 4G
Din aceeași ediție