Interlocutorul insistă: Dar înțelegi că va trebui să faceți mobilizare?
Sandu: Da, noi înțelegem că va trebui să ne apărăm eficient, luând în calcul resursele pe care le avem. Da, știm că există acest risc, avem o armată nu foarte mare, dar va trebui să o folosim pentru a ne apăra teritoriul.
Interlocutorul, din nou insistent: Deci trebuie să fiți gata de mobilizare?
Sandu: Da, înțelegem că, dacă trupele ruse vor ataca Moldova, va trebui să facem mobilizare.
P.S. Este interesant că în acest set-up, de pregătire a acestei manipulări și aruncare a ei în spațiul public au participat mai multe canale pro-ruse: WarGongo, dar și mămăligarii moldoveni. Cândva mămăliga cu tocana era gustoasă. Acum, ingredientele sunt de tot mai proastă calitate și doar cu arome din afara țării 😜
Din aceeași ediție