În replică, aceasta spune că, în primul rând, pentru ca asta să se întâmple, trupele ruse ar fi trebuit să ajungă la Odesa, iar apoi Moldova să se pregătească de valul de migranți care ar putea veni în Moldova
Interlocutorul insistă: Dar înțelegi că va trebui să faceți mobilizare?
Sandu: Da, noi înțelegem că va trebui să ne apărăm eficient, luând în calcul resursele pe care le avem. Da, știm că există acest risc, avem o armată nu foarte mare, dar va trebui să o folosim pentru a ne apăra teritoriul.
Interlocutorul, din nou insistent: Deci trebuie să fiți gata de mobilizare?
Sandu: Da, înțelegem că, dacă trupele ruse vor ataca Moldova, va trebui să facem mobilizare.
P.S. Este interesant că în acest set-up, de pregătire a acestei manipulări și aruncare a ei în spațiul public au participat mai multe canale pro-ruse: WarGongo, dar și mămăligarii moldoveni. Cândva mămăliga cu tocana era gustoasă. Acum, ingredientele sunt de tot mai proastă calitate și doar cu arome din afara țării 😜