▶️ Tofan: După 2008, băncile centrale din SUA și Europa au dat drumul la robinetele cu bani pentru a stimula economia. Ciclul de 10 ani se încheia în zona anului 2020, când acestea trebuiau deja închise, pentru a tempera lucrurile. A venit însă pandemia, și, regulatorii, în loc să închidă robinetele - au fost nevoiți, din potrivă, să tipărească și mai mulți bani, pentru a susține populația - vedeți graficul M1 - e uluitor. De la 4 la 20 de trilioane de dolari în circulație. În același timp, lockdown-urile au bulversat lanțurile de aprovizionare, limitând oferta de bunuri. Și după asta a mai venit și războiul din Ucraina, cu repercusiuni asupra prețurilor energetice. Stelele s-au aliniat în cel mai prost mod. Nu ține doar de Moldova - în Estonia, o țară foarte bine guvernată, inflația e tot peste 20%.