Din aceeași ediție
Eu vreau să vă spun mulțumesc. Pentru susținere, pentru încurajări, dar și pentru înțelegere, atunci când pe canal s-au strecurat unele erori. A fost o perioadă extrem de complicată, mai ales primele 2 săptămâni, când în mintea mea s-au dat lupte grele între rolul de părinte, securitate fizică și responsabilitatea profesională. Emoții greu de gestionat vs un flux enorm de știri, care ne-au ținut în priză nervii la propriu
Războiul informațional dintre Rusia și Ucraina, volumul imens de știri au dus la unele știri distorsionate pe care am încercat să le elimin în primele minute de la publicare. În primele zile de conflict am investit mult efort să combat falsurile care păreau să dea în clocot întreaga societate moldovenească (__uneori și cu emoticoane relevante__ 😎), motiv pentru care zeci de mii de oameni s-au abonat la acest canal. Sper că nu v-am dezamăgit
Le spun un mulțumesc aparte celor care au susținut canalul financiar aici. Volumul de știri a fost imposibil de prelucrat 100% pentru marile instituții media. Fluxul venit din Ucraina și Rusia a fost prea mare. Eu am încercat, totuși, să găsesc o formulă în care să acopăr toate marile fronturi informaționale, astfel încât să ne simțim informați, și mai puțin spamuiți: Mii de știri din marile orașe ucrainene, reacțiile din societatea rusă, UE, SUA, economia rusească, serviciiile de inteligență Occidentale, principalele știri din România, interviuri, declarații, emisiuni și, evident.... zeci de fake-uri demontate care își propuneau să destabilizeze Moldova. (1, 2, 3)
Pe final, zic să le spunem un mulțumesc și celor care s-au ocupat de securitatea R. Moldova (tot ce cuprinde acest cuvânt). S-au întâmplat lucruri interesante și aici, din fericire de partea binelui, dar despre asta deocamdată istoria preferă să tacă
Mulțumesc! Să avem cu toții parte de pace!
P.S. Apropo, au fost blocate zeci de conturi care s-au comportat agresiv pe forum. Știu că în valul de agiotaj, au ajuns blocate și conturi ale persoanelor bine intenționate. Valul a fost prea mare. Dacă considerați că ați fost blocat fără motiv pe forum, rog să-mi scrieți în privat.