Țările G7 refuză să plătească gazul în ruble rusești, anunță vicecancelarul german Robert Habeck. Potrivit lui, reprezentanții țărilor G7 au fost de acord că cerința de a plăti în ruble este o încălcare „unilaterală și clară” a contractelor de gaze existente. G7 include SUA, Marea Britanie, Germania, Italia, Canada, Franța și Japonia.
(...) Și Cancelarul german Scholz a declarat că „majoritatea contractelor cumpărătorilor germani de gaz rusesc prevăd plata livrărilor în euro. Așa și vor fi executate”
Din aceeași ediție
Delegația rusă a sosit în Turcia pentru negocierile cu partea ucraineană
Lista FSB-iștilor care activează în Europa. Serviciile secrete ucrainene au publicat o listă a agenților FSB ruși care ar opera în Europa: Listă conține 620 de nume și a fost publicată aici
„Moldovagaz” a achitat integral datoria față de „Energocom” pentru gazele naturale procurate în octombrie-noiembrie 2021, în perioada stării de urgență
Moldovenii, datori la Moldovagaz cu 153 de milioane de lei pentru gazul consumat în ianuarie și februarie 2022