Țările G7 refuză să plătească gazul în ruble rusești, anunță vicecancelarul german Robert Habeck. Potrivit lui, reprezentanții țărilor G7 au fost de acord că cerința de a plăti în ruble este o încălcare „unilaterală și clară” a contractelor de gaze existente. G7 include SUA, Marea Britanie, Germania, Italia, Canada, Franța și Japonia.

(...) Și Cancelarul german Scholz a declarat că „majoritatea contractelor cumpărătorilor germani de gaz rusesc prevăd plata livrărilor în euro. Așa și vor fi executate