Concluzia 1: Situația creată în jurul alegerilor primarului de Bălți arată, pe lângă multe altele, și un eșec al Guvernării de a gestiona situația. Oricât ar fi de greu de acceptat pentru simpatizanții PAS. Să aduci lucrurile până la punctul critic, când sunt mai puțin de 12 ore până la scrutin și oamenii să nu știe ce se întâmplă, e o “performanță”. Cu toate scuzele din seria ”nu era responsabilitatea noastră” care se pot pune pe masă. Aici s-au developat în primul rând capacitățile MAI, PA, și tot ce mai este responsabil de documentarea ilegalităților, actelor de corupție, etc