Din aceeași ediție
Nemerenco spune că statistica COVDI19 de ieri e cumulată cu o parte din ziua de marți: În statistica de astăzi sunt incluse o parte din testele realizate și cazurile detectate luni, dar neraportate. Situația a fost cauzată de faptul că luni a fost realizată pentru prima dată integrarea rapoartelor în Certificatul digital COVID și unor laboratoare nu le-a reușit integrarea
Problemele apărute au fost remediate, statistica “reparată” și adusă la zi.
Sergiu Tofilat, expert în energetică: Gazprom vrea să ne îngenuncheze doar pentru că la Guvernare nu a ajuns un partid pro-rus
Primăria Capitalei a făcut o licitație pentru teste rapide. Ofertele primite au fost: 13 lei pentru un test
Statele Unite au devenit lider mondial în minarea de Bitcoin: Noile date, care acoperă perioada până la finele lunii august, arată că SUA concentrează 35,4% din activităţile de minare de bitcoin, faţă de 16,8% la finele lunii aprilie, urmate de Kazahstan, cu 18,1% (comparativ cu 8,2%) şi Rusia cu 11% (faţă de 6,8%)"
... și pentru că e sărbătoare pentru cei de la Capitală - băgăm o glumiță bună-bună :)