Din aceeași ediție
Reacții după anunțul bombă al Nataliei Morari, care a recunoscut că Veaceslav Platon este tatăl copilului ei:
Alina Radu, director ZdG: __Încrederea în mass-media independentă se __construiește__ foarte greu și se ruinează ușor. Pe mulți jurnaliști chiar i-a costat sănătatea, siguranța familiei și a copiilor luptând pentru integritatea lor profesională. (...) Acum jurnaliștii integri trebuie să o ia de la capăt, să construiască din nou. Îi va mai crede oare publicul? Mai au puteri de construit?
🔘 Vitalie Călugăreanu, jurnalist Deutesche Welle / JurnalTV: Eu, totusi, astept un comunicat al organizatiilor de media, pentru ca nu a fost retragere, ci pauza si o potentiala revenire, pentru ca ramane fondator, pentru ca a continuat sa ne aburească cu echidistanță aflându-se în conflict de interese... pentru ca a prestat servicii (traininguri) pentru aceste ONG-uri. Hai, că tre să fim corecți in ograda noastră.
Alexandru Lebedev, director Diez.md: __Natalia a __făcut__ multe pentru presa din Moldova, și eu tare o respect pentru asta (și toți guru din presă nu o dată au spus asta), faptul că acum se amestecă termenii de presă independentă cu o relație care nu e acceptată social din mai multe puncte de vedere, va crea multe polemici, inclusiv legate și de toată presa, dar let them be
🔘 Diana Guja, fostă moderatoare de emisiune la TV8: Tot ce simt acum este furie. Nu dezamăgire, nu regret, nu tristețe, ci o tare mare furie. Inclusiv furie pentru naivitatea cu care am crezut atunci că poate fi altfel.