Există o doză de sceptimism cu referire la oferta de cadre pe care o poate livra PAS. Mai ales că va aduce în Parlament peste 60 de persoane, iar apoi trebuie să formeze și un Executiv cu sute de funcționari. În 2001, Vladimir Voronin, după ce a câștigat suprinzător alegerile, și-a dat seama că merge cu pași rapizi spre prăpastie. Nu avea oameni pentru guvernare. A fost rațional și a format, de multe ori, guverne și echipe, fără să implice membrii de partid. Poate nu e cel mai bun exemplu, însă Maia Sandu e obligată să demonstreze principialitate și în continuare: 0 toleranță la corupție și mare intoleranță la incompetență. Să taie în carne vie ori de câte ori va fi nevoie. Chiar și dacă e vorba de cei mai apropiați membri de partid. În caz contrar, peste 4 ani vom vedea un peisaj invers: Feciorii rătăcitori din PCRM, împreună cu cei care stau în tufiș gata să preia rămășițele PSRM - vor fi cei care vor controla 62 mandate în Legislativ și ne vor spune ce limbă vorbim.