Din aceeași ediție
Dodon, declarații azi în vlogul său:
Prezența la vot. Da, campania aceasta nu este atât de activă ca la prezidențiale, pentru că oamenii au obosit. Eu sunt de părere însă că la parlamentare prezența ar putea fi mai mare în interiorul țării
Dodon i-a acuzat pe cei de dreapta că, dacă vor ajunge la putere, planifică creșterea TVA pentru că așa cer partenerii externi: "__Probabilitatea că vor merge pe astfel de reforme, la insistența FMI, e foarte mare. Eu sunt gata să pariez - dacă vine dreapta vor majora vârsta de pensionare și unele impozite"
🧰 Inițiativa Maiei Sandu cu privire la facilitățile pentru Diaspora. E populism curat de alegeri. Dacă vrem să ajutam Diaspora - haideți să le dăm o anumită sumă de bani să vină vină acasă și să investească. În Portugalia, dacă nu greșesc, oferă cca 7000 de euro, cu condiția că cetățenii stau 1 an acasă. Dar nu populisme cu aducerea unui automobil.