Basma curată în dosarul #Laundromat: Ex-judecătorul Ghenadie Bîrnaz a devenit primul magistrat achitat în dosarul „Laundromat” după ce marți, 2 martie a fost pronunțată o hotărâre în acest sens. Mai exact, judecătorul Eugeniu Beșelea a decis să nu îl recunoască vinovat de „pronunțarea cu bună-știință a unei hotărâri contrare legii”. Potrivit procurorilor, Bîrnaz a comis infracțiunea de pronunțare cu bună-știință a unei hotărâri contrare legii, prin semnarea unei ordonanțe de 400 milioane de dolari SUA în anul 2011. Magistratul nu ar fi supus „unei verificări reale” cererea creditorului și a actelor anexate, în rezultat emițând ilegal o ordonanță judecătorească în sumă de 400 milioane dolari SUA de la pretinși debitori