Renato Usatîi a reacționat după evenimentele de ieri din Parlament. În viziunea lui, soluția juridică pentru dizolvarea cât mai repede a Parlamentului este ca toți deputații din opoziție să-și dea demisia, iar în Legislativ să rămână doar PSRM, Pentru Moldova, Nichiforciuc, Andronachi, etc.: "Deputații care nu sunt la guvernare nu fac decât să legalizeze activitatea deputaților lui Șor și Dodon"