Din aceeași ediție
Maia Sandu a organizat un briefing de presă la ora 11.00 în care a prezentat 10 acțiuni pe care le va face, după ce va ajunge președinte: reducerea cheltuielilor președinției, va da jos gardul de la președinție, va oferi spațiile nefolosite ale președinției pentru a fi folosite în interes public, inițiative legislative contra corupției, etc
Totodată, Sandu a lăsat să se înțeleagă că nu va mai merge la dezbateri, după falsurile distribuite despre ea în spațiul public: "Am insistat să avem o dezbatere publică pe subiecte de interes național, combaterea corupției, soluții economice, etc. Când Dodon e chemat să dezbată idei, mai aruncă 3 minciuni într-o propoziție. Am decis să nu-i oferim această ocazie. Unica dezbatere care trebuie să o aibă el e la procuratură"