Așadar, Renato Gheorghevici, știu că ne urmăriți, vaș hod. Toată lumea așteaptă :)
P.S. Din ultimele informații pe care le am, în spatele cortinei politice de azi încep discuții, negocieri, se fac calcule, care și câd pierde, de unde, cum, etc.
1️⃣ Usatîi a crescut extraordinar în ultimele luni. Potrivit unor surse, acesta și-a crescut ratingul-ul politic de mai bine de 2 ori, semn că mesajele lansate au fost atractive pentru electorat.
2️⃣ Cu toate acestea, primarul de la Bălți se află într-o situație (cel puțin) interesantă: Acesta cumulat atât voturi de pe stânga eșichierului, cât și de pe dreapta (e drept, mult mai puține). 1. Un eventual îndemn către susținătorii săi să o voteze pe Sandu l-ar face să piardă o parte importantă din susținători. Ar putea să-i afecteze ratingul partidului în eventualitatea unor alegeri parlamentare anticipate. 2. Un eventual îndemn pentru un vot pro-Dodon, mai ales după "amabilitățile" dintre cei 2 din ultimele săptămâni - va fi caraghios. Cel puțin. Așadar, liderul Partidului Nostru trebuie să inventeze un mesaj care să împace și capra și lupul. Altfel spus, trebuie iar un creativcik :) Asta doar dacă nu intră în joc Dmitri Kozak, care, știm bine, are mulți ași în mânecă și poate influența decisiv dosarele lui R. Usatîi de la Moscova.